BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• TÜRKSAV’DAN ERMENİSTAN’A UYARI

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına karşı girişmiş olduğu saldırılarla ilgili olarak Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfından bir basın açıklaması yapıldı.

Kısa adı TÜRKSAV olan Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, “Ermenistan ateşle oynuyor ve bu ateş öncelikle kendisine dokunur” dedi. Ermenistan’ın son 150 yıllık kendi tarihini hatırlaması ve bundan ders çıkarması gerektiğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin şunları söyledi: “Belirttiğimiz tarih sürecinde Ermeni yöneticileri dış odakların taşeronluğunu yaparak Ermeni halkını hep çıkmazlara sürüklemişlerdir. Ermenistan’ın ilk devlet başkanı Ovannes Kaçaznuni bu durumu itiraf etmiş ve pişmanlıklar dile getirmiştir. Bugünün Ermenistan yöneticilerine söz konusu belgeyi okumalarını Ermeni halkının iyiliği için hatırlatır ve tavsiye deriz.”

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Başkanı açıklamalarını şöyle tamamladı: “Kardeş Azerbaycan bugün kendi hak ve hukukunu korumak için çok daha güçlü ve donanımlıdır. Ve asla yalnız da değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti her zaman kardeşlerinin yanında olduğunu dile getirdiği gibi uygulamaları ile de bunu göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bilim, tarih, kültür ve sanat çevreleri de Azerbaycan’ın haklı davasında önemli birikimlere ve bilince sahiptir. Türk Dünyası aydınlarının da Azerbaycan ile gönül birlikteliği içinde olduğunu hatırlatırız.”

BASIN AÇIKLAMASI