BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• “TÜRKLER VE ERMENİLER” PANELİNİN I. OTURUMU YAPILDI

0025d1b305Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından ve Üniversitemiz Türk Dünyası Araştırmalar ve Stratejik Araştırmalar Topluluklarının katkılarıyla düzenlenen “Türkler ve Ermeniler” başlıklı panel, 26 Mart 2015 Perşembe günü öğleden önce yapılan açılış oturumu ile başladı.

Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Panel, TÜRKSAV Başkanı Sayın Yahya AKENGİN ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR’ın açılış konuşmalarıyla sürdü.

Panele; Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR, DOKAP Başkanı Ekrem YÜCE, Panelistler, davetliler ve üniversitemiz akademik-idari personeli ile öğrenciler katıldılar.

f4226741edTÜRKSAV Başkanı Sayın Yahya AKENGİN konuşmasında; “Türk Milleti tarihinin hiçbir döneminde hiç kimseye düşmanlık yapmamış, vahşet uygulamamıştır. Ancak her türlü iftiralar ve karalama kampanyalarıyla dünya da böyle bir algı ve kamuoyu oluşturma çabaları vardır. Bu çabalardan güç alan Ermeni diasporasının da odak hedefi hep Türkiye ve Azerbaycandır. Asılsız soykırım iddiaları bu kampanyalarla güç bulmaktadır. İşte biz, bu kampanyalara karşı bir dik duruş sergilemek ve bunun böyle olmadığını dünyaya anlatmak zorundayız. İddia edildiği gibi bir soykırım asla söz konusu olmamıştır ve Türk Milleti bu lekeyi asla kabul etmeyecektir. Ermeni iddiaları meselesine karşı ülkemizde yürütülen her türlü akademik, bilimsel ve siyasi girişim önemlidir. Bu konuda özellikle Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Aygün ATTAR’ın çalışmaları ve çabaları çok büyüktür. Ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Rektör Hanım Türkiye için Türk Dünyası için bir lütufdur” diye konuştu.

TÜRKSAV Başkanı Sayın AKENGİN’in ardından duygu yüklü bir konuşma yapan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR ise; “Bugün çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın heyecanını ve birbirinden değerli konukları ağırlamanın onurunu yaşıyorum.

Ermeniler ve Türkler konusunda sadece Türkiye’de değil dünyada tanınan ve bilinen değerli konuklarımız bizleri bilgilendirecektir. Ben bu konuya girmeyeceğim. Ancak Sayın Başkanın da dikkat çektiği gibi, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler işbirliği ile önemli sorunların gündeme getirilmesi ve muvaffak olunması noktasında özeleştiri yapmak istiyorum. Dünyada sivil insiyatiflerin önceliği ve önemi fazladır. Devlet eliyle yapılamayan bazı girişimler ve algılar demokrasinin gereği sivil girişimlerle başarılmak istenmektedir. Çok geniş bir coğrafyanın ve binlerce yıllık kültür birikiminin üzerinde yaşayan Türk dünyasının çektiği sıkıntılar ve uğradığı haksızlıklarda başta üniversiteler olmak üzere sivil toplum etkinlikleri ile anlatılmak zorundadır.

Bugün Giresun Üniversitesi’nde 30 ‘dan fazla ülkeden uluslararası öğrencilerimiz bulunmakta ve bunların çoğu doğal olarak Türk coğrafyasından gelen öğrencilerimizdir. Tarihi boyunca hiçbir zaman eğilmeyen ancak birçok iftira ve haksızlığa uğrayan bu Milleti iyi anlamamız ve anlatmamız lazım. Bize düşen bundan sonra tüm imkanlarımızla bunu sağlamak için çaba göstermektir” diye konuştu.

0fd69f2b18Konuşmaların ardından Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Genel Sekreteri Sayın Dr. İlyas DEMİRCİ’nin oturum başkanlığında Panelin I. Oturumu başladı. Oturumda; Sayın Prof. Dr. Mehmet SARAY ve Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Musa QASIMLI konuşma ve sunumlarını yaptılar.

Oturumun ardından Prof. Dr. Mehmet SARAY, fuaye salonunda Türk Dünyası Araştırmalar topluluğu öğrencileri ile söyleşi yaptı.

Panelin öğleden sonra yapılacak ikinci oturumu öncesi öğle yemeği arası verildi. Arada Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR ve panel katılımcıları Kafkas İslam Ordusu Meydanı anıtını ziyaret ederek, Ermenilerin Hocalı Soykırımı saldırıları sırasında camiden okunan ve yarım kalan ezanın okunduğu caminin açılmasına ve Hocalı soykırımında şehit olanların ruhuna dua ettiler. Ardından Güre Yerleşkesi içinde inşa edilen cami ve Fen-Edebiyat fakültesi ile diğer birimler gezildi.