BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK YAZARI ANAR’IN 80. YILI JÜBİLESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANAR-AFIS

Türk dünyasının büyük yazarı Azerbaycan Yazıcılar Birliği Başkanı ANAR’ın 80. yılı jübilesi dolayısıyla 24 Mart Cumartesi günü Ankara İlci Rezidans’da Anar’ın da onur konuğu olarak katıldığı bir jübile programı düzenlendi.

TÜRKSAV Genel Sekreteri Yavuz Gürlerin başlattığı panelde açılış konuşmasını TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin yaptı. Program da panel yöneticisi olan Akengin, “Anar bey benim uzun yıllardan beri tanıdığım ve dostluğu ile iftihar ettiğim Türk Dünyası’nın büyük yazarlarından biridir. Aramızda bazı fikir ayrılıkları da olmuştur, ama bu dostluğumuza asla gölge düşürmemiştir. Anar beyin bir de yapıcı ve uzlaştırıcı özelliği vardır. Türkiye’de birbirinden uzak duran sol ve sağ diye adlandırılan yazarları birbirine yaklaştırma, kaynaştırma gibi bir misyon üstlenmiştir ve bunda da oldukça başarı elde etmiştir.” dedi.

Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, TÜRKSOY Genel Sekreter Yadımcısı Prof. Dr. Fırat Pürtaj, Eski Kültür Bakanı, Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı, fikir adamı ve yazar Namık Kemal Zeybek, eski Ticaret Bakanı Agah Oktay Güner de Anar üzerine birer konuşma yaptılar.

Panelde Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Doç Dr. Gökhan Tunç ve Araştırmacı yazar İmdat Avşar Anar’ın eserleri üzerine konuşmalar yaptılar.

Türkiye’nin eski Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Anar beye günün anısına hazırlanan şilti takdim etti ve kısa bir konuşma yaptı. Programın sonunda kürsüye gelen Anar Azerbaycanlıların deyişiyle ‘Yürek Sözlerini’ ifade etti. Çok memnun ve mutlu olduğunu dile getirdi.

Bu jübile programını TÜKSAV ile beraber Ahmet Yesevi Vakfı, Türk Edebiyatı Vakfı ve TÜRKSOY hazırlamışlardır. Toplantıya sanatçılar, yazarlar fikir adamları, bazı parlamenterler ve valiler katıldı.