TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLLERİ

 

Türksav kurulduğu yıldan itibaren “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” verilmesini kararlaştırmış,  bu faaliyetlerini kesintisiz sürdürmüştür.

Ödüllerin amacı, kültür, sanat, ekonomi, bilim ve siyaset alanında Türk Dünyası gençliğine hizmet veren, katkı sunan çalışmaların hatırlanması ve hatırlatılmasıdır. Ödül için kişi, kurum ve kuruluşların bilgilerini içeren dosyalar ilgili kurullarca değerlendirilip Yönetim Kuruluna sunulmaktadır. Yönetim Kurulu bu değerlendirmeleri de dikkate alarak teklifleri müzakere edip karara bağlamaktadır.

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde her yıl Çankaya Köşkü’nde yapılan ödül törenleri, daha sonra farklı mekânlarda gerçekleştirilmiştir.

2010 yılında KKTC’de, 2011 yılında Azerbaycan’da yapılan törenlere, Lefkoşa’da Dış Basın Birliği, Bakü’de ise Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği ev sahipliği yapmıştır. 2012’de Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te gerçekleştirilmesi planlanan 16. Türk Dünyası Hizmet Ödülleri törenine Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi ev sahipliği yapacaktır.

Bugüne kadar verilmiş olan Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’nde büyük ölçüde isabet kaydedilmiş olduğu, ödüllerin uyandırdığı yankılardan anlaşılmış, bazı istisnai yanılgılara düşüldüğü de görülmüştür.

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı, ödül, Türk Dünyası Hizmet Ödülleri

Bugüne kadar verilmiş olan Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri sahiplerinden bazıları şunlardır­:

Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ünlü Kırgız Türk yazar Cengiz Aytmatov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bahtiyar Vahapzade, Muzaffer Özdağ, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Alparslan Türkeş, Kazak şair yazar Olcas Süleyman, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sanatçı Barış Manço, Makedonya’dan Fahri Kaya, Esat Bayram, Namık Kemal Zeybek, Vali Ali Haydar Öner, yazar Ahmet Kabaklı, Azerbaycan Haydar Aliyev Vakfı, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Manas Üniversitesi, Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev, Türksoy Başkanı Düsen Kaseinov, sanatçı Esat Kabaklı, Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, Sıtkı Fırat, Vali Lütfullah Bilgin.