türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

KURULUŞUNDAN BUGÜNE TÜRKSAV

1996 yılında bir grup yazar, sanatçı ve akademisyen tarafından kurulan TÜRKSAV, Yahya Akengin’in yönetim kurulu başkanlığında faaliyetlerine başlamış oldu. Vakfın onur kurulu başkanı dünyaca ünlü Kırgız Türk yazar Cengiz Aytmatov’dur.

Türk dünyası konusunda birçok etkinliğin içinde aktif rol üstlenen TÜRKSAV Türkiye’deki bazı illerimizde kültür sanat programlarının Türk Dünyası boyutu ile ilgili organizasyonlar üstlenmiştir.

Elazığ Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, Bayburt Uluslararası Dede Korkut Kültür Şölenleri, Eskişehir Yunus Emre Haftası Uluslararası Şairler ve Aşıklar Şölenleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk Dünyası Aşıklar Şölenleri, Kırıkkale Valiliği Türk Dünyası Günleri bunlardan bazılarıdır. TÜRKSAV Kültür Bakanlığı işbirliği ile “Mahalli Halk Oyunları Yarışması” gerçekleştirilmiştir.

TÜRKSAV kurulduğu yıldan itibaren “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri”ni ihdas etmiş ve bunu aksatmadan sürdürmüştür. İlk dört yılda Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yapılan “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” törenleri dolayısıyla Çankaya Köşkü bir Türk Dünyası platformu olmuş, yurt içinden ve yurt dışından ödüllerini alan seçkin şahsiyetlerin yazıları ve yaptıkları yayınlarla Türkiye ayrıca gündemde olmuş, Türk Dünyası kavramının canlı tutulmasına hizmet edilmiştir. Ödüller her yıl 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından sahiplerine verilmişti.

Daha sonraki yıllarda da değişik mekânlarda gerçekleştirilen bu ödül törenleri Türkiye’den ve Türkiye dışından aydınların buluşma vesilesi olmuştur.

TÜRKSAV yine kurulduğu yıldan itibaren başlatmış olduğu “Türk Dünyası Karma Resim Sergileri”ni sürdürmüştür. Katalogları yayınlanan bu resim sergileri dolayısıyla Türk Dünyası ressamları bazen doğrudan bazen de eserleriyle bir araya getirilmiştir.

Uluslararası Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesiyle TÜRKSAV’ın başlatmış olduğu “Avrasya Sanat Edebiyat Yıldızları” projesinin ilk iki programı gerçekleştirilmiş, Türkmenistanlı yazar Annaguli Nurmemmed ve Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev gündeme getirilmiştir.

Yine Ahmet Yesevi Üniversitesi ile TÜRKSAV “Türkiye’nin Türk Dünyası Gündemi” panelini düzenleyerek, Başbakan Abdullah Gül’ün de katılımı ve konuşmasıyla başlayan oturumlarda meseleyi enine boyuna tartışmaya açmıştır.

Kurulduğundan bu yana bazı kitaplar da yayınlayan TÜRKSAV, 100 Ülkeden Çocuk Şiirleri, Merv, Haray, Gagavuzlar, Deli Tay, Türkmenistan Armağanı v.b. eserleri Türk Dünyasına kazandırmıştır.

Azerbaycan’da düzenlenen Dede Korkut’un 1300 yılı, Türkmenistan’da düzenlenen Karacaoğlan Haftası gibi etkinliklerde Türkiye adına katılan TÜRKSAV, Türk Dünyasından bazı şairlerin Makedonya’daki Uluslararası Struga Şiir Akşamlarına katılımına vesile olmuştur.

Moldova’daki Gagavuz yazarların desteklenmesi amacıyla yapılan davet üzerine orada kurulan yeni bir yazar kuruluşunun oluşturulması toplantısına TÜRKSAV Başkanı katılmıştır.

Yukarıda özetle ifade edilen TÜRKSAV etkinliklerinin bundan sonra da devam ettirilmesi ve daha ayrıntılı şekilde yansıtılması planlanmaktadır.

TÜRKSAV KURULLAR LİSTESİ

Yönetim Kurulu

Yahya AKENGİN (Başkan)

Dr. Mehmet Akif ERBAŞ (Başkan Yardımcısı)

Yavuz GÜRLER (Genel Sekreter)

Prof. Birsen ÇEKEN

Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

Prof. Dr. Seyfettin EROL

Doç. Dr. Çağatay AKENGİN 

Danışma Kurulu

Ahmet KURT

Nihat Hakan GÜNEY

Doç. Dr. Zeki GÜREL

Ahmet SEVGİ

Mehmet Nuri PARMAKSIZ

Mehmet Ali ERDİN 

Denetleme Kurulu

Mehmet ATABEY

Mehmet Akif IŞIK

Dr. Mehmet ÜNLÜ 

Yayın Kurulu

Abdullah SATOĞLU

Ahmet KURT

Nevin KURULAR

Servet GÜRCAN

Çiğdem ÜLKER

Ahmet OTMAN