BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• 23. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

Ödül töreni, 23 Nisan 2019 tarihinde Hollanda’da yapılacak.

Bu yıl ayrıca ilk defa olmak üzere “19 Mayıs Türk Dünyası Diriliş Ödülü” verilecek. İlk ödül sahibinin Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev olduğu bildirildi. Nazarbayev’e ödülü Kazakistan’ın başkenti Astana’da takdim edilecek.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) her yıl vermekte olduğu Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin bu yılki sahipleri açıklandı. Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, Vakıf merkezinde düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin 23 yıldır kesintisiz devam ettirildiğini belirtti. Ödül törenlerinin ilk yıllarda Ankara’da Çankaya Köşkü’nde, daha sonra Türkiye’nin değişik bölgelerinde gerçekleştirildiğini kaydeden Yahya Akengin, “Uluslararası nitelikteki ödül törenlerimizi zaman zaman yurt dışına da taşıdık. KKTC, Azerbaycan, Makedonya, ABD, Kazakistan, ve Kırgızistan’daki ödül törenlerimizin her birinin yanında bazı kültürel etkinliklere de yer verdik. 23 Nisan 2019’da Hollanda’da yapılmasını planladığımız ödül töreninin yanı sıra Türk ve Hollanda kültürlerinin ortak unsuru ‘Lale’ konulu bir de panel gerçekleştirilecektir.” dedi.

19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılı dolayısıyla farklı bir ödül geleneğini de gündeme aldıklarını, “19 Mayıs Türk Dünyası Diriliş Ödülü”nün her yıl bir şahsiyet veya kuruma verilmesini planladıklarını belirten TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin konuşmasını şöyle sürdürdü: “19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktığında yeryüzündeki bütün Türkler ve Müslümanlar emperyalizmin kuşatması altında bulunuyordu ve hemen hemen hiç birinin bağımsızlığı yoktu. Bu bakımdan 19 Mayıs’ı Türk ve İslam dünyasının yeniden dirilişi olarak düşünmek gerekiyor. Anadolu bozkırlarından başlayan diriliş, şimdilerde Orta Asya bozkırlarında devam etmektedir. Vakfımız bu bakış açısından hareketle ilk 19 Mayıs Türk Dünyası Dirilişi Ödülünü Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’e takdim etmeyi kararlaştırmıştır.” dedi.

TÜRKSAV olarak 19 Mayıs’ın yüzüncü yılı olan 2019’da bütün Türk dünyasında “19 Mayıs Türk Dünyasının Dirilişi” başlığı altında etkinliklerin yapılması doğrultusunda kamuoyu oluşturma çalışması başlatmış bulunuyoruz.

TÜRKSAV merkezinde yapılan basın toplantısında, bu yıl beş ülkeden altı kişi, kurum ve kuruluşa verilecek ödül sahipleri açıklandı.

23. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri adayları