BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• 21. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

-Ödül töreni Mayıs 2017’de Ahlat’ta yapılacak.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) her yıl vermekte olduğu Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, Vakıf merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Türk dünyasını köklü bir kültürün dünyası olarak görüyoruz. Ortak paydamız olan Türk kültürü anlayışından hareketle bu ödülleri 21 yıldır kesintisiz sürdürmekteyiz. Ödül için teklif edilen adaylar ve bize intikal eden dosyalar Yönetim Kurulumuzca müzakere edilerek sonuca bağlanmaktadır.”

Bu yılki ödül töreninin Mayıs 2017’de Ahlat’ta yapılacağını açıklayan Akengin, ödül töreninin yanı sıra “Millî Mimarî ve Ahlat’ta Türk Damgaları” ana başlıklı sempozyumun da Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ile ortaklaşa gerçekleştireceklerini ifade etti.

Bu yıl beş ülkeden on bir kişi, kurum ve kuruluşa ödül verileceğini belirten Yahya Akengin sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin, dünyadaki çalkantıların yaşanmakta olduğu bu süreçte bir zaafa uğraması, bütün Türk ve İslam dünyasının olumsuz etkilenmesi anlamına da gelecektir. Bu bakımdan bölücü ve yıkıcı terör örgütlerine karşı yürütülmekte olan mücadelemiz aynı zamanda hem Türk dünyasının hem de İslam dünyasının geleceğini tayin edici bir mahiyet arz etmektedir. İslam dininin imajı üzerinde uluslararası zeminlerde tahribat yapma yolundaki FETÖ ve DEAŞ terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelenin başarıyla sonuçlanması, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihî bir sorumluluğudur. Suriye’de yürütülmekte olan “Fırat Kalkanı Harekâtı”nı Türk ve İslam dünyasına kalkan olma harekâtı olarak görüyor, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı olacağına inanıyoruz a knockout post.”

21. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri adayları