BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• 20. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

-Ödüller, beş ülkeden on iki kurum, kuruluş ve kişiye verilecek.

-Ödül töreni Mayıs ayında Kazakistan’da, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) 20 yıldan beri kesintisiz sürdürdüğü “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri”nin bu yılki sahipleri açıklandı. TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin’in Ankara’da düzenlediği basın toplantısında verilecek ödüllerin gerekçeleri de belirtildi.

Bu yıl Türk dünyasında bağımsızlıkların 25. yılı olduğunu hatırlatan Yahya Akengin, 2016 yılında faaliyetlerinin 25. yıl ağırlıklı olacağını, Türkiye ve diğer Türk illerinde konuyu gündemde tutarak fikir ve siyaset yönünden akademik açıdan değerlendirileceğini belirtti.

Akengin, açıklamalarını sürdürürken Türkiye ile Rusya arasındaki mevcut duruma da değinerek “Türkiye ile Rusya arasında yaşanmakta olan gerginliğin giderileceğine inanıyor, Türk cumhuriyetlerinin bu konuda yapıcı rol oynama potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz.” dedi. TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin sözlerine şöyle devam etti: “Köklü bir kültürün varisi olan Türk dünyası devlet ve topluluklarının emperyal emelleri olmadığı gibi emperyalist ve ayrıştırmacı kuşatmalara karşı da kendini koruma birikimine ve gücüne sahiptir.”

20. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri adayları