BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• TÜRKSAV’ın 22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Niksar’da verildi

TURKSAV, ODUL TÖRENİ, 22. ÖDÜL, YAHYA AKENGİN, TOKAT, NİKSAR

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfının (TÜRKSAV) 22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Töreni, Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi ve TİKA’nın işbirliği ile Tokat’ın Niksar ilçesinde gerçekleştirildi.

TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, tören dolayısıyla yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli bölgelerinde ödül törenleri düzenlediklerini, ancak Niksar’ın bu organizasyonu ödül töreninden Türk Dünyası Şöleni’ne çevirdiğini belirtip Niksar Kaymakamlığı ile Niksar Belediyesine teşekkür etti. Akengin, Türk dünyasının bir barış dünyası olduğu inancını hep koruduklarını ve bu durumun dünya barışına büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Akengin, Osmanlı barış asırlarına değindiği konuşmasında özeleştiri de yaparak Türk’ün Türk’le yaptığı savaşlara dokundu. Bu savaşların günümüzde sorgulandığını ve yadırgandığını ifade eden Akengin, “Nasıl hareket edelim ki gelecek kuşaklar bizi yadırgamasın, böyle bir zan altında bırakmasın. İşte bu da Türk’ün Türk’le, Müslüman’ın Müslüman’la barışı olmalıdır. Bunun öncüsü ve merkezi olarak da Türkiye’yi görüyoruz” dedi.

Konuşmasında milliyetçilik-ırkçılık kavramlarına da değinen Akengin, şunları kaydetti:

“Milletsen milliyetçi olacaksın. Milliyetçilik ırkçılık değildir. Türk milleti de tarihte hiç bir zaman ırkçı olmamıştır. İmparatorluklar kurmuş, değişik devletleri bünyesinde barındırmış, yaşatmış, hayat vermiştir. Milliyetçilikten ürkecek halimiz yoktur, ırkçılığa ise asla tahammülümüz olamaz. Bu ikisini birbirinden ayırmak lazım. Bizim kültürümüzdeki bu gerçeği bilenler bizi mahkum etmek maksadıyla Türk milliyetçiliğini ırkçılıkla damgalamak için büyük gayretler sarf ediyorlar. İçerde de dışarda da bu maalesef oluyor. Bizim büyük milli şairimiz Mehmet Emin Yurdakul diyor ki: ‘Ben en hakir bir insanı kardeş sayan bir ruhum/Bende esir yaratmayan bir Tanrı’ya iman var/Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar.’ Biz böyle bir kültürün ve anlayışın insanlarıyız. Onun için Türk dünyasında hizmet için geniş alanlar mevcuttur. Hiç kimse birbirine rakip değildir. Herkese yapacak iş vardır, görev vardır. Niksar Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ödül törenini istinai bir hale getirmiştir. Bu sadece bir ödül töreni olarak kalmadı, bir Türk dünyası şöleni oldu. Böyle zengin bir programdan dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ederim.”

Törende, aralarında yazar, akademisyen ve yerel yöneticilerin de bulunduğu kişilere Türk dünyasına hizmetleri dolayısıyla ödülleri takdim edildi. Azerbaycan’dan Dr. Sona Velivava, Almanya’dan Musa Serdar Çelebi, Hollanda’dan Dr. Mehmet Tütüncü, Kazakistan’dan Rafael Rapilbek Nizaybek, Türkiye’den Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Ayla Filmi, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Prof. Dr. Refik Turan, Gazeteci Turan Şahinbaş, TRT müzik kanalı, özel ödüllerde ise Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, teşvik ödülünde İmdat Avşar’a ödülleri takdim edildi.

Törene, Tokat Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ile Prof. Dr. Coşkun Çakır, Eski Devlet Bakanı Metin Gürdere, Reşadiye Kaymakamı Berker Çırak, TOŞAYAD Başkanı Hasan Akar ile çok sayıda şair yazar ve vatandaşlar katıldı.

Ödül törenin ardından programın devamında “Tarihte ve Kültürümüzde Niksar” konulu panel düzenlendi. 22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri programının Cumartesi günkü devamında ise Sivas ve Tokat’tan cirit ve atlı okçular gösterisi ile Van Ulupamir’den Kökbörü ekibi gösterisi ve İstanbul Belediyesi Mehter Takımı gösterisi sunuldu. Ayrıca programlarda Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğunun konseri büyük ilgi gördü.