BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• NAZARBAYEV’E 19 MAYIS TÜRK DÜNYASI DİRİLİŞ ÖDÜLÜ

IMG20191211201159Kazakistan’ın 28’inci bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla Ankara’da düzenlenen törende Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfının (TÜRKSAV) “19 Mayıs Türk Dünyası Diriliş Ödülü” takdim edildi. Törene, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, bazı bakanlar ve milletvekilleri, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, büyükelçiler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

TBMM Başkanı Şentop törende yaptığı konuşmasında Türkiye ve Kazakistan ilişkilerindeki önemli işbirliği örneklerinden söz etti. TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin ise Kazakistan’ın Kurucu Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e verilen bu ödülün gerekçelerini anlatırken şunları söyledi:

“24 yıldan beri yaptığımız etkinliklerden biri de Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri olmaktadır. 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılında olmamız dolayısıyla bu defa “19 Mayıs Türk Dünyası Diriliş Ödülü” vermeyi gündeme aldık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Anadolu bozkırlarında başlayan ve başarıya ulaşan Türk dünyasının diriliş hareketi, günümüzde Orta Asya bozkırlarında devam etmektedir. Nursultan Nazarbayev, bu hareketin sembol isimlerinden ve bilge devlet adamlarındandır. Bu gerekçeyle ilk “19 Mayıs Türk Dünyası Diriliş Ödülü”müzü kendilerine sunmayı kararlaştırmış bulunuyoruz.”

Daha sonra ödül, TBMM Başkanı Şentop ve TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin tarafından Nazarbayev’e iletilmek üzere Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’ya takdim edildi.