BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• İLHAM ALİYEV’E 19 MAYIS TÜRK DÜNYASI DİRİLİŞ ÖDÜLÜ

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfının “19 Mayıs Türk Dünyası Diriliş Ödülü”nün bu yıl Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e verilmesi kararlaştırıldı. 25 yıldan beri Türk dünyası ile ilgili etkinliklerini sürdürmekte olan Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu yaylalarından başlatmış olduğu Türk dünyasının diriliş hareketi, günümüzde Orta Asya bozkırlarında ve Kafkasya vadilerinde Türk dünyası liderleri öncülüğünde işgalci emperyalizme karşı sürdürülmektedir. 2020 yılında Azerbaycan Türk halkının İlham Aliyev önderliğinde Türkiye Cumhuriyetinin yakın desteği ve Türk Keneşi’nin manevi ilgisi ile kazanmış olduğu zafer, aynı zamanda Türk dünyasının işgalci emperyal zihniyetlere karşı ortak başarısıdır. Bu mücadelenin öncülüğünü yapan Sayın İlham Aliyev’e bu ödülü takdim etmekten onur duyacağımızı Yönetim Kurulumuz adına ifade etmek isterim.”

NOT: Ödül, salgının sona ermesini takiben Sayın İlham Aliyev’in uygun göreceği bir zamanda Bakü’de kendilerine takdim edilecektir.

BASIN AÇIKLAMASI