BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• 24. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

türksav, türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfı,

TÜRKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, Ankara’da yaptığı basın toplantısında Türk dünyası ile ilgili bazı sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yahya Akengin basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu vesile ile günümüz Türk dünyasının öne çıkan sorunlarından bazılarına değinmek istiyorum. Günümüz Türkiye’si çok yönlü kuşatma ve komplolarla karşı karşıyadır. Buna rağmen, çeşitli tuzaklarla yıpratılmak istenen Türk ordusu, başarılı sınır ötesi hareketler yapabilmiştir.

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni işgali sürmektedir. Bunun yanı sıra Azerbaycan’ın millî çıkarlarını koruyabilme gücü de artmaktadır.

Uygur Türklerine yönelik temel insan haklarının çiğnenmesi ile ilgili dramatik izlenimler veren haberler gelmektedir. Biz Türkiye-Çin ilişkilerinin düzelmesini ve gelişmesini isteriz. Sorunun temel insan hakları çerçevesinde dünya gündeminde yer alabilmesi için çaba sarf edilmesine ihtiyaç vardır.

Yahya Akengin konuşmasına şöyle devam etti: “Diğer taraftan Özbekistan’ın Türk Keneşine dâhil olması, Türkmenistan’ın da gözlemci üye olarak yer alması Türk dünyası birliği ile ilgili ümitleri artırmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili hem olumlu hem olumsuz gelişmelere tanık olunmaktadır. Ada Türklerinin tarihî dinamikleriyle Türkiye’nin Kıbrıs ile ilgili millî dış politikası bu durumu aşabilme potansiyeline sahiptir.

ABD ve Avrupa’da Türk diyasporasının geliştirilip etkili kılınmasına şimdi daha çok ihtiyaç bulunmaktadır.

Ödül töreni, Temmuz ayında Bayburt’ta Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni ile birlikte gerçekleştirilecektir.

TÜRKSAV merkezinde yapılan basın toplantısında, bu yıl beş ülkeden on kişi, kurum ve kuruluşa verilecek ödül sahipleri açıklandı.

24. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri adayları