BASIN BÜLTENİ VE DUYURULAR

• 23. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından düzenlenen “23. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” sahiplerine takdim edildi. Türk Tarih Kurumunun konferans salonunda gerçekleştirilen törende Türk dünyasına hizmet etmiş kişi, kurum ve kuruluşlara ödülleri verildi.

Törene Milletvekili Fetani Battal, Milletvekili Behiç Çelik, Eski Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem, Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin açış konuşmasında “TÜRKSAV’ın Türk dünyası kavramını gündemde tutma ihtiyacından dolayı kurulduğunu” ifade etti. Türk dünyasının bir kültür dünyası olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bir yerde bilim gerilemişse kültürde gerileme vardır. Bir yerde siyaset tökezliyorsa kültüründe gerileme vardır. Ekonomi tökezliyorsa kültürel bir gerileme vardır. Mesela, devlet adamlığı bir kültür kavramıdır. Ticari hayatta dürüstlük bir kültür kavramıdır. ‘Doğru, dürüst ol.’ demekle olmuyor bu iş. İşte onun için kültürde yozlaşma oluyorsa diğer alanlarda da yozlaşma olmaktadır. Bu sebeple Türk dünyası bir kültür dünyasıdır diyoruz.”

Yüz yıl önce Anadolu bozkırlarında Mustafa Kemal Paşa’nın başlattığı diriliş hareketi, Orta Asya bozkırlarında devam ettiğini söyleyen Akengin, Kazakistan’ın kurucusu Nursultan Nazarbayev’in de bu dirilişin sembolik lideri olduğunun altını çizdi. Bu yıl farklı bir ödülü devreye sokacakları bilgisini veren Yahya Akengin, “Bu sebeple ilk Türk Dünyası Diriliş Ödülünü, Kazakistan’ın Kurucu Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e vermeyi kararlaştırdık. Uygun bir zamanda Nursultan şehrinde bu ödülü kendisine takdim etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Törende, Türkiye ile Kazakistan ilişkilerinin gelişiminde oynadığı önemli rol dolayısıyla Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’na, Irak Türkmenlerinin mücadele ve sorunları için çalışmalar yürüten Irak Türkmen Cephesine, Kıbrıs Türklerinin mücadelesinde üstlendikleri rol dolayısıyla Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)-Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora’ya, Hollanda’daki Atatürk ve Çanakkale Müzesi kurucusu Bülent Türker’e, Suriye Türkmenlerinin mücadelesi ile ilgili eserleri ve çalışmaları nedeniyle Suriye Türkmen Meclisi Danışma Kurulu Üyesi İsmet Bozoğlan’a ödülleri verildi. TRT’de yayınlanan Kut’ül Amare cephesinde yaşanan tarihi olayların anlatıldığı Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi de ödüle layık görüldü.

Ödül töreni Esat Kabaklı’nın konseri ile sona erdi.

Fotoğraflar Anadolu Ajansı’na aittir. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.